Wieści – wydanie nadzwyczajne!

cropped-fona.png
ΗΖΡΕΔΝΑ ΗΖΔΑΙΑ – WYDANIE NADZWYCZAJNE


Obywatele i mieszkańcy Mikroświata!

Oddajemy Wam do dyspozycji specjalne wydanie naszego magazynu. Chwila ta bowiem jest zaiste niezwykła. Surmenia odradza się – niczym feniks z popiołów – na nowo. Kwestią czasu jest sprawdzenie, czy przetrwa ona tą ciężką próbę czasu. Nie będzie nam łatwo. Liczymy jednak, że uda się nam – wszystkim chętnym Surmeńczykom, a być może także i nowym, pełnym „świeżej krwi” mikronautom – przywrócić należne Surmenii miejsce i chwałę w mikroświecie. Mamy nadzieję, że za kilka miesięcy dzisiejsze wydarzenia będziemy mogli wspominać z dumą jako coś, co spowodowało powrót tego unikalnego w swojej istocie wirtualnego państwa na scenę aktywnych i dobrze prosperujących mikronacji. Niemniej jednak – zapraszamy do lektury!

Redakcja „Wieści”


Tymczasowa organizacja państwa

Tymczasowo pełniący urząd Archonta Surmenii Orjon apo Thorn-Surma wydał nadzwyczajny dekret w sprawie tymczasowej organizacji Surmenii do momentu opracowania dokumentów formujących zręby nowego prawa. Przywraca on moc prawną 3 podstawowym aktom obowiązującym za czasów Demokracji Surmeńskiej: Syntagmie, Kodeksowi karnemu oraz Ustawie o wyborze Archonta. Pełną treść aktu można odnaleźć w tym miejscu.


Orędzie do Narodu

Dzisiaj, tuż po godzinie 21, z nadzwyczajnym orędziem wystąpił p. o. Archonta, Orjon apo Thorn-Surma. Przedrukowujemy, jako pierwsi, pełną treść przemówienia.

Obywatele Mikroświata,
Drodzy Surmeńczycy, gdziekolwiek się znajdujecie!

W swojej długoletniej historii Surmenia przeżywała wiele różnych momentów – od ogromnych w swoim wymiarze sukcesów, do równie druzgocących porażek. Gdy przeszło rok temu okazało się, że nie jesteśmy już w stanie przeżyć, postanowiliśmy zrobić to, co – według nas – należało wykonać. Zabraliśmy Surmenię do naszych serc. Ocaliliśmy ją od zapomnienia. Wykonaliśmy honorowy akt, wysadzając większość obszaru naszego państwa. Sądziłem wtedy, że nigdy już nie będziemy w stanie powrócić do tego, co było wtedy, że nasz kraj już nigdy nie powróci na łono mikroświatowego globu.

Historia jednak ma to do siebie, że czasem płata nam różne figle. Nie inaczej było i w tym przypadku. Choć znacznie ubożsi pod względem posiadanego terytorium, choć znacznie słabsi – jednak zaczynamy znowu, jak ponad 13 lat temu, stawiać powoli, jak małe dziecko, pierwsze kroki. Czy damy radę – pokaże przyszłość. Jestem dobrej myśli. Nasze państwo zasługuje na każdy objaw dobrej woli. Każdy kamyk, każdy człowiek, nawet Ci, którzy w historii Surmenii zapisali się niezbyt schludnymi kartami, jest dzisiaj potrzebny na wagę złota, do odbudowy naszego kraju.

Zwracam się w tym miejscu do wszystkich byłych Surmeńczyków, którzy działają – bądź nie – w Pollinie. Jeśli tylko możecie, jeśli tylko chcecie – dołączcie do tej wielkiej misji, do swojego przecież państwa. Każdy będzie tu, jak za dawnych lat, bardzo mile i serdecznie widziany. Myślę, że wspólnymi siłami będziemy w stanie odnowić i rozwijać nasz kraj tak, jak tego chcemy. Potrzeba chwili wymaga Waszego, aktywnego działania.

Pragniemy rozwijać dobrosąsiedzkie stosunki ze wszystkimi naszymi sąsiadami oraz pozostałymi krajami Pollinu. Będziemy starać się, tak jak to się zazwyczaj w naszej historii udawało, żyć w przyjaźni i rozwijać międzynarodowe projekty, które – szczególnie w obecnej sytuacji całego Mikroświata, kryzysu demograficznego – są nam wszystkim niezwykle potrzebne. W swoim imieniu deklaruję wsparcie dla każdej takiej inicjatywy.

Kończąc to przemówienie, liczę na zrozumienie i wsparcie wszystkich aktywnie działających krajów Mikroświata. Jednocześnie stwierdzam z całą stanowczością, aby to zostało jasno zrozumiane przez wszystkich, którzy odważą się podnieść rękę na nasze państwo, jako pełniący obowiązki Archonta, a także jako były i obecny surmeński obywatel, że naszej niepodległości i suwerenności będziemy bronić wszelkimi możliwymi środkami, jakie tylko będą w danej sytuacji konieczne.

Surmenia powstała z kolan. Wyrażam nadzieję, że nie będzie to powstanie krótkotrwałe, a takie, które przerodzi się w trwały i solidny fundament pod dobrze prosperujące i aktywnie działające państwo.

Niech żyje Surmenia! 


Garść informacji w skrócie

Jak dowiedzieliśmy się ze źródeł zbliżonych do Archonta, tymczasową stolicą państwa w obecnej chwili stał się Siczyn. Obecnie w tym mieście znajdują swe nowe siedziby nowe władze państwowe.

Na dawnej granicy surmeńsko – ciprofloksjańskiej trwają lokalne walki pomiędzy mieszkańcami obydwu krajów oraz niezorganizowanymi jeszcze strażami granicznymi Surmenii i regularnymi wojskami Księstwa Soljum. Bilans: 20 poszkodowanych Surmeńczyków, 16 Ciprofloksjan (dane z godziny 18:00). Znajdują się oni w szpitalach w Prokto-Hemolan, Ettenpolis i Skawii. Najświeższe, niepotwierdzone jeszcze informacje wskazują, że w ciągu wieczora sytuacja powoli uspokaja się.

To wszystko na dziś. Dziękujemy Państwu za uwagę i zapraszamy do kolejnych Wieści, które ukażą się już niebawem.

Zdravo!

Dodaj komentarz

Filed under Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s